piątek, 19 czerwca 2015

Kamienica przy Ciepłej 3 w Warszawie

Autor: Michał Jankowski - czerwca 19, 2015

Udostępnij

& Skomentuj

Kamienica przy Ciepłej 3 – kamienica położona na Mirowie w dzielnicy Wola, przy ul. Ciepłej 3. Jest to jedyna przedwojenna kamienica zachowana przy ul. Ciepłej.

Opis

Kamienica powstała w 1881 roku i początkowo składała się jedynie z budynku frontowego oraz oficyny północnej, w podwórku znajdowały się ponadto zabudowania gospodarcze i ogród. W tej kamienicy 31 lipca 1893 roku na świat przyszedł Ignacy Skorupka, ksiądz, wsławiony potem podczas bitwy warszawskiej 1920 roku. Kamienica została w 1910 roku rozbudowana o nowe oficyny, które otoczyły całe podwórko. Kamienica nie została zniszczona podczas II wojny światowej, podczas okupacji odsłonięta północna ściana szczytowa była przez pewien czas granicą getta.
Po wojnie kamienica została przekształcona w dom komunalny i zaniedbana zaczęła powoli popadać w ruinę. W 2010 roku nad ostatnim zachowanym przy ul. Ciepłej budynkiem stanęło widmo wyburzenia, gdyż dzielnica uznała, że kamienicy grozi zawalenie, i zaczęła wysiedlać jej mieszkańców. Z tą decyzją nie zgodzili się jednak lokatorzy, podkreślając, że kamienica była niedawno remontowana: wymieniono dach i instalacje, doprowadzono centralne ogrzewanie. Z opinią urzędników nie zgodzili się także varsavianiści z ZOK z Januszem Sujeckim na czele, zaczęto podejrzewać, że urząd dzielnicy chce sprzedać kamienicę deweloperom pod budowę wieżowców (nawet 180-metrowego budynku) lub apartamentowców – wskazywać na to ma też fakt, że ludzie wyprowadzają się także z całkiem nowego budynku przy ul. Pereca 1a, który przylega od zachodu do ścian szczytowych kamienicy.
W obronie budynku stanęli nie tylko obrońcy zabytków z Zespołu Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy, argumentując konieczność jego ocalenia poprzez osobę ks. Ignacego Skorupki, który urodził się w tym budynku, jak również Żydowski Instytut Historyczny. Przekonywał on, że kamienica stanowi jeden z ostatnich zachowanych budynków na terenie dawnego getta. Rozpoczęto nawet starania o wpis budynku do rejestru zabytków, choć wojewódzki konserwator zabytków odrzucił te propozycje – uznał on, że jest to typowy przykład XIX-wiecznej kamienicy czynszowej, dodatkowo wyabstrahowanej od współczesnego kontekstu urbanistycznego, tę decyzję zawetował jednak generalny konserwator zabytków. W tej sytuacji dzielnica gotowa jest przeznaczyć budynek do zachowania, jednak w przyszłości znalazłby się one między dwoma wysokościowcami – w miejscu kamienicy przy ul. Twardej 28 oraz w na rogu ul. Pereca.
Kamienica jest trzypiętrowa, jedno podwórzowa o układzie zamkniętym, na fasadzie jest umieszczona tablica upamiętniająca księdza Ignacego Skorupkę, który urodził się i mieszkał w tym domu. Tablica przedstawia kształtem bieg Wisły w rejonie Warszawy i została zaprojektowana przez Andrzeja Gawlikowskiego. W podwórku znajduje się także kapliczka.
Kamienica jest powoli wysiedlana na parterze już nikt nie mieszka
Okna są zamurowane a mieszkania opuszczone  .

tablica z informacją, że tu się urodził ksiądz Ignacy Skorupka


Oficyna wejściowa 


Kapliczka na podwórku kamienicy na Ciepłej 3







Opracowano:

O stronie - Szara Warszawa

Serwis Szara Warszawa to jedna z największych stron o Warszawie . Znajdziesz tu m.in zdjęcia Miasta Warszawa. Jak i zaplanujesz wycieczkę po najciekawszych miejscach w Stolicy. Nie zabrakło linków do stron o podobnej tematyce i związanych z fotografią Warszawy...

2 komentarze:

  1. Piękna, obok stoi kamienica Lejba Osmosa. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Też ją fotografowałem, czeka w kolejce na publikację, niestety na teren aktualnie nie da rady wejść.

    OdpowiedzUsuń

Wszelkie prawa zastrzeżone © Szara Warszawa.